Fredagen den 25 juli 2025 - Familjedag på Ickholmen - Classic Car Week
24759
single,single-portfolio_page,postid-24759,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-1.7,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Fredagen den 25 juli 2025 – Familjedag på Ickholmen

Nu gör vi en nygammal premiär  när familjedagen på Ickholmen är tillbaka.

Kl 11-15

Familjedagen på Ickholmen är en gammal CCW-tradition som nu väcks till liv igen. I Rättvik har man alltid nära till naturen och ca en mil från centrum mot Mora ligger Ickholmen utmed riksväg 70.

Allt med veteranstämpel kan ses på Classic Car Week och under fredagen samlas veterantraktorer och gamla cyklar på Ickholmen för att kl 12 starta en utflykt runt Stumsnäs. Det blir charmpris för bästa ekipage i respektive kategori.

Det kommer att finnas möjlighet att prova på fiske och kanotpaddling.

Westernridning och visning av utrustning är en aktivitet som kommer att visas upp av Dala Western Riders.

Det blir försäljning av kolbullar och fika.

Klockan 11 och kl 13 gästar Rättviks Kultursällskap oss med ett axplock av låtar från succeföreställningen Emil i Lönneberga.

Classic Car Week Kidz flyttar ut sin verksamhet till Ickholmen och det blir pyssel och lekar för de yngre.

Ingvara – Vikingaliv i rökens rike. De åker runt i Norden på historiska marknader och tar dig minst 1000 år tillbaka i tiden, där du upplever en vikingatida handelsresandes vardag med matlagning, varuförsäljning, hantverk och eld. Nu gästar de 2025 års Classic Car Week med historiskt återskapat hantverk, några djur och vikingar.